অসম আন্দোলনৰ সমর্থক আছিল


গুৱাহাটীঃ  মূলবোধৰ ৰাজনীতিৰ বাবে দেশৰ ৰাজনৈতিক ক্ষেত্রখনৰ সকলোৰে পুৰোধা ব্যক্তি আৰু দেশৰ ৰাজনীতিৰ পিতামহ হিচাপে পৰিচিত প্রাক্তন প্রধানমন্ত্রী অটল বিহাৰী বাজপেয়ী অসম আৰু উত্তৰ-পূর্বাঞ্চলৰ সৈতে আছিল নিবিড় সম্পর্ক৷ তেওঁ অসম আৰু উত্তৰ-পূবৰ প্রতি বিশেষভাৱে অনুৰক্ত আছিল৷ ইয়াৰ বাবেই তেওঁ দেশৰ এই প্রান্তৰ প্রতি বিশেষ অৱদান আগবঢ়াই গৈছিল৷
আনকি অসম আন্দোলন আৰু অসমৰ বিদেশী সমস্যাৰ সৈতেও তেওঁৰ অতি ঘনিষ্ঠ সম্পর্ক আছিল৷ অসমৰ বাবে তেওঁ ১৯৮১ চনত দিল্লীৰ সংসদত মাত মতাৰ লগতে অসম আন্দোলনত অংশগ্রহণো কৰিছিল৷ ইয়াৰ বাবে তেওঁ আনকি কাৰাবাসো খাটিবলগীয়া হৈছিল৷ প্রয়াত প্রধানমন্ত্রী বাজপেয়ীয়ে ১৯৮১ চনত সাংসদ হৈ থকাৰ সময়ত সংসদত অসমৰ বিদেশী সমস্যাক ৰাষ্ট্রীয় সমস্যা হিচাপে গণ্য কৰিব লাগে বুলি সজোৰে মাত মাতিছিল৷
তেতিয়াই (১৯৮১) তেওঁ অসমৰ সমস্যাক লৈ ‘আছাম প্রব্লেম: ৰিপ্রেশ্যন ন’ ছলিউশ্যন’ নামৰ গ্রন্থখন ৰচনা কৰিছিল৷ অসম আন্দোলন চলি থকাৰ সময়ত তেওঁ অসমলৈ কেইবাবাৰো আহিছিল৷ ১৯৮১ চনত দক্ষিণ কামৰূপত আন্দোলন-বিৰোধী দুষ্টচক্রৰ হাতত নিগৃহীত হোৱা অসমীয়া লোকসকলৰ কাষত তেওঁ থিয় দিছিল৷ তেওঁলোকৰ কাষলৈ বাজপেয়ীয়ে চাইকেল চলাই গৈছিল৷ অসম আন্দোলনক নৈতিকভাৱে সমর্থন কৰাৰ লগতে নিজেও জড়িত হৈ পৰিছিল৷
১৯৮৩ চনত নগাঁৱৰ পুৰণিগুদাম আৰু চামগুৰি বাজিয়াগাঁৱত অবৈধ নির্বাচনক লৈ সংঘটিত হিংসাত্মক ঘটনাত ঘৰ জ্বলা অসমীয়া লোকসকলৰ কাষত থিয় দিছিলগৈ৷ অসম আন্দোলনত জড়িত হোৱাৰ বাবে কাৰাবাস খটাৰ পাছতো তেওঁ অসমৰ সৈতে সম্পর্ক ছেদ কৰা নাছিল৷ বৰঞ্চ তেওঁ অসম চুক্তিৰ পাছত হোৱা অগপ চৰকাৰৰ দিনত লতাশিল খেলপথাৰত অনুষ্ঠিত বিহু অনুষ্ঠানতো অংশগ্রহণ কৰি অসমৰ প্রতি থকা ভালপোৱা প্রদর্শন কৰিছিল৷
তেওঁ অসম আৰু উত্তৰ-পূবক বিশেষভাৱে ভালপোৱাৰ লগতে এই প্রান্তৰ উন্নয়নৰ প্রতি বিশেষভাৱে চিন্তিত আছিল বাবেই তেওঁ উত্তৰ-পূবৰ উন্নয়নৰ বাবে ড’নাৰ মন্ত্র্যালয় গঠন কৰিছিল৷ তেওঁ ২০০২ চনৰ ২১ এপ্রিলত বগীবিল দলঙৰ দৰে গুৰুত্বপূর্ণ দলংখনৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰিছিল৷ আনহাতে, তেওঁ প্রধানমন্ত্রী হৈ থকাৰ সময়তে ২০০৪ চনত এছিয়াৰ ভিতৰতে সর্বাধিক দৈর্ঘযৰ দলং ধলা-শদিয়াৰ ভূপেন হাজৰিকা সেতুৰ অনুমোদন জনাইছিল৷
তেওঁ ১৯৯৮ চনৰ ১৫ এপ্রিলত ব্রহ্মপুত্রৰ ওপৰৰ তৃতীয়খন দলং নৰনাৰায়ণ সেতু ৰাষ্ট্রৰ নামত উছর্গা কৰে৷ ইয়াৰ উপৰি ১৯৯৯ চনৰ ৯ জুলাইত অসম চুক্তিৰ ফলত প্রতিষ্ঠা কৰা নুমলীগড় শোধনাগাৰ ৰাষ্ট্রৰ নামত উছর্গা কৰিছিল৷ তেওঁৰ সৃষ্টি ইষ্ট-ৱেষ্ট কৰিড’ৰৰ বাবেও অসম বহু উপকৃত হৈছে৷ অসমৰ বৰাক উপত্যকাৰ বিশ্বৰ সৈতে সম্পর্ক আৰম্ভ হয় এই ইষ্ট-ৱেষ্ট কৰিড’ৰৰ বাবে৷ অসমৰ অন্য প্রান্তৰো বহু উন্নতি আৰু যোগাযোগ ব্যৱস্থাত চহকী হয় এই কৰিড’ৰৰ বাবে৷
তেওঁ ‘প্রধানমন্ত্রীৰ গ্রাম চড়ক যোজনা’ সমগ্র ৰাষ্ট্রৰ বাবে হাতত লৈছিল যদিও এই আঁচনিৰ বাবে অসমৰ গ্রামাঞ্চলৰ যোগাযোগ ব্যৱস্থা বহু লাভান্বিত হয়৷ একেদৰেই ৰাষ্ট্রজুৰি গ্রহণ কৰা ‘সর্বশিক্ষা অভিযান’ৰ বাবেও অসমৰ শিক্ষা ব্যৱস্থা আৰু শিক্ষাৰ ক্ষেত্রখন অভাৱনীয়ভাৱে লাভান্বিত হয়৷ তেওঁ এজন ভাল লেখক হিচাপেও পৰিচিত আছিল৷ তেওঁৰ এখন কবিতা গ্রন্থ ‘বাজপেয়ীৰ অমৰ পংক্তি– প্রথম অনুভূতি’ নামেৰে অসমীয়ালৈ অনূদিত হৈছে৷


SHARE THIS

No. 1 Web Media in North-East India. Maintained and Published by Saiyad Bulbul Jamanur Hoque on behalf of Save Media Solution (A unit of SAVE).

0 comments: