শৈশৱতে ধেমালিতে’লৈ শ্রেষ্ঠ চলচ্চ‌িরকে ধৰি তিনিটা আন্তঃৰাষ্ট্রীয় বঁটা


শ্রেষ্ঠ অভিনেত্রী দীপান্বিতা শর্মা, শ্রেষ্ঠ সংগীত অনুৰাগ শইকীয়া
ৱেব সংবাদঃ অসমীয়া চলচিচত্রৰ বাবে সু-খবৰ৷ ইয়াত অনুষ্ঠিত তৃতীয় লাভ আন্তঃৰাষ্ট্রীয় চলচিচত্র মহোৎসৱত অসমীয়া ছবি ‘শৈশৱতে ধেমালিতে’ই (ৰেইনব’ ফিল্ডছ) শনিবাৰে শ্রেষ্ঠ চলচিচত্রকে ধৰি তিনিটা শীর্ষ বঁটা লাভ কৰে৷ শ্রেষ্ঠ চল‌চ্চ‌িত্রৰ বঁটাৰ উপৰি ছবিখনে লাভ কৰে শ্রেষ্ঠ অভিনেত্রী (দীপান্বিতা শর্মা) আৰু শ্রেষ্ঠ সংগীতৰ (অনুৰাগ শইকীয়া) বঁটা৷এই আন্তঃৰাষ্ট্রীয় চলচিচত্র মহোৎসৱত ৩৬খন দেশৰ ১৫০খনৰো অধিক চলচিচত্রই অংশগ্রহণ কৰিছিল৷ বিদ্যুৎ কটকীয়ে পৰিচালনা কৰা ‘শৈশৱতে ধেমালিতে’ত অসমৰ শিশুসকল হিংসাজর্জৰ সময়ত ডাঙৰ-দীঘল হোৱা আৰু তেওঁলোকৰ চৌপাশে নৃশংসতা দেখিবলৈ পোৱাৰ স্পর্শকাতৰ বিষয় দাঙি ধৰা হৈছে৷
বঁটা গ্রহণ কৰি কটকীয়ে কয়, ‘শৈশৱতে ধেমালিতে’ নির্মাণ কৰোঁতে আমি সদায় ভাবিছিলোঁ যে আমি অসমীয়া ভাষাত এখন বিশ্বমানৰ চলচিচত্র নির্মাণ কৰিছোঁ৷ আমাৰ আৱেগে কোনো ভৌগোলিক সীমা নামানে– হাঁহিবলৈ বা কান্দিবলৈ আমাক ভাষা নালাগে৷ আমাৰ বিশ্বাস পুনৰ নিশ্চিত কৰাৰ বাবে লাভ আন্তঃৰাষ্ট্রীয় চলচিচত্র মহোৎসৱক ধন্যবাদ৷’
তাৰ আগতে শনিবাৰে  আমেৰিকাত ‘শৈশৱতে ধেমালিতে’ৰ বাণিজ্যিক মুক্তি দিয়া হয় আৰু সম্ভৱ আমেৰিকাত মুক্তি পোৱা এইখনেই প্রথম অসমীয়া চলচ্চ‌িত্র৷ কেলিফর্নিয়াৰ ‘চিনে গ্রেণ্ড চিনেমা ফ্রিমণ্ট’ত চলচ্চ‌িত্রখনৰ চাৰিটা প্রদর্শনী হয়৷
অনুৰাগ শইকীয়াই কয়, ‘এনেকুৱা এটা শ্রেষ্ঠ বঁটা লাভ কৰিবলৈ পাই মই অত্যন্ত আনন্দিত৷ মই জুৰীৰ সদস্যসকল, পৰিচালক বিদ্যুৎ কটকী, ছাউণ্ড ডিজাইনাৰ অমৃত প্রীতম দত্ত, ফিল৲ম মিক্সিং ইঞ্জিনিয়াৰ দেৱজিৎ চাংমাই, মিউজিক মিক্সিং ইঞ্জিনিয়াৰ ভাস্কৰ শর্মা আৰু ‘শৈশৱতে ধেমালিতে’ৰ প্রতিজন সদস্যক ধন্যবাদ জনাইছোঁ৷’ দীপান্বিতা শর্মাও বঁটা পাই অতি আনন্দিত৷ তেওঁ কয়, ‘মই মোৰ নিজা ভাষাৰ চলচিচত্র এখনৰ বাবে শ্রেষ্ঠ আৰু আন্তঃৰাষ্ট্রীয় পর্যায়ত অভিনেত্রীৰ প্রথমটো বঁটা পাই অতি আনন্দিত৷ গোটেই টীমটোৰ বাবে এতিয়া আনন্দ কৰাৰ সময়৷’ সঁচা ঘটনাৱলীৰ ভিত্তিত নির্মিত চলচ্চ‌িত্ৰখনত ভিক্টৰ বেনার্জী, নকুল বৈদ, নাভেদ আছলাম, নিপন গোস্বামী আৰু নিকুমণি বৰুৱাৰ দৰে অভিজ্ঞ অভিনেতা-অভিনেত্রীসকলেও অভিনয় কৰিছে৷ চলচ্চ‌িত্রখন প্রযোজনা কৰিছে ‘ইণ্ডিয়া ষ্টৰিজ’ নামৰ মুম্বাই-ভিত্তিক প্রযোজক সংস্থা এটাই আৰু সহযোগী প্রযোজক কটকীৰ ধ্রুৱ ক্রিয়েটিভ প্রডাকশ্যনছ আৰু আমেৰিকাৰ কুৰমাছানা ক্রিয়েটছ৷


SHARE THIS

No. 1 Web Media in North-East India. Maintained and Published by Saiyad Bulbul Jamanur Hoque on behalf of Save Media Solution (A unit of SAVE).

0 comments: