ডি ভোটাৰঃ বাক্সাৰ চূণবাৰীৰ আমবৰ আলীৰ আত্মহত্যা - SANGBAD PRAHARI

Breaking

Post Top Ad

Responsive Ads Here

July 9, 2019

ডি ভোটাৰঃ বাক্সাৰ চূণবাৰীৰ আমবৰ আলীৰ আত্মহত্যা

৫০ লাখৰ ক্ষতিপূৰণ দাবী,
তদন্তৰ বাবে ২৪ ঘণ্টাৰ চৰম সীমা দল-সংগঠনৰ


সাজাহান আলী আহমেদ, বৰপেটাৰোড, ৯ জুলাইঃ
উপযুক্ত নথি-পত্ৰ থকাৰ পিছতো ১৯৯৭ চনৰ পৰা ডি ভোটাৰ হিচাপে চিহ্নিত হোৱাৰ লগতে এন আৰ চিৰ জটিলতাৰ বাবে  কালি আত্মহত্যাৰ দৰে চৰম পথ বাছি লয় বাক্সা জিলাৰ শালবাৰী মহকুমাৰ অন্তৰ্গত গোৱৰ্ধনা আৰক্ষী থানাৰ অধিনস্থ চূণবাৰী গাওঁৰ আমবৰ আলী নামৰ ৫৯ বছৰীয়া লোকজনে৷ ১৯৫১, ১৯৭১ৰ পৰা আৰম্ভ কৰি সকলো প্ৰয়োজনীয় বৈধ তথা শুদ্ধ নথি-পত্ৰ মজুত থকা স্বত্বেও তেওঁক ১৯৯৭ চনত ডি ভোটাৰ সজাই মানসিকভাবে হাৰাশাস্তি কৰি আহিছিল৷ ইফালে বাক্সা জিলাৰ সদৰ মুছলপুৰলৈ এন আৰ চিৰ শুনানিৰ বাবে বহুকেইদিন অহা-যোৱা কৰাৰ পিছতো কোনো ধৰণৰ সদুত্তৰ নোপোৱাত শেষত উপায়ন্তৰ হৈ লোকজনে বৰপেটাৰোডৰ সমীপৰ গুৱাগাছাত ৰেলৰ আগত পৰি যোৱা নিশা আত্মহত্যা কৰিবলৈ বাধ্য হয়৷ উল্লেখ্য যে কিছু দিনৰ পৰা লোকজনে কাম কাজত মনোনিবেশ কৰিব নোৱাৰিছিল বুলি পৰিয়ালৰ লোকে জানিবলৈ দিছে৷ তেওঁ নাগৰিকত্ব সম্পৰ্কীয় বিভিন্ন নথি-পত্ৰ লিৰিকি-বিদাৰি গভীৰ চিন্তাত ডুবি থাকিছিল৷ কালি পুৱাৰে পৰা লোকজনক পৰিয়ালৰ লোকে বিচাৰি নাপাই হতাশ হৈ পৰিছিল যদিও আবেলি তেওঁৰ ক্ষত-বিক্ষত মৃতদেহ উদ্ধাৰ হয়৷ মৰোনোত্তৰ পৰীক্ষা সম্পন্ন হোৱাত আজি পুৱা প্ৰায় ১১ বজাত আমবৰ আলীৰ মৃতদেহ জানাজা সম্পন্ন কৰা হয়৷ ইফালে ৰাষ্ট্ৰৰ ভুলৰ পৰিণতিত আত্মহত্যাৰ পথ বাছি লোৱা অমবৰ আলীৰ পৰিয়ালক ৫০ লাখ টকাৰ আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদানৰ দাবী জনাইছে তিনিটাকৈ সংগঠনে৷ আমবৰ আলী নামৰ লোকজন ভাৰতীয় হোৱাৰ সকলো তথ্যপাতি থকাৰ পিছতো কি কাৰণত কৰ্তৃপক্ষই তেওঁক ডি ভোটাৰ হিচাপে চিহ্নিত কৰিলে তাক লৈ তীব্ৰ প্ৰতিক্ৰিয়া ব্যক্ত কৰিছে আমছুৰ বাক্সা জিলা সমিতি, এবিএমছুৰ শালবাৰী জিলা সমিতি আৰু পপুলাৰ ফ্ৰণ্ট অৱ ইণ্ডিয়াৰ বাক্সা জিলা সমিতিয়ে৷ আমবৰ আলী ডি ভোটাৰ হিচাপে চিহ্নিত কৰিবলৈ যি গৰাকী বিষয়াই চলোৱা তদন্তৰ প্ৰতিবেদন ৰাজহুৱা কৰাৰ দাবী জনায় সংগঠন কেইটাই৷
আমছুৰ বাক্সা জিলা সমিতিৰ সভাপতি মিনহাজুল ইমৰাণ, সাধাৰণ সম্পাদক সাহাদত হুছেইন, এবিএমছুৰ উপ সভাপতি সদাগৰ বাদশ্বাহ, পপুলাৰ ফ্ৰণ্ট অৱ ইণ্ডিয়াৰ বাক্সা জিলা সমিতিৰ সম্পাদক জাকিৰ হুছেইনকে আদিকৰি সংগঠন কেইটাৰ বিভিন্ন স্তৰৰ কেইবাগৰাকী কৰ্ম-কৰ্তা উপস্থিত থাকি পৰিয়ালক সমবেদনা জ্ঞাপন কৰে৷ সংগঠন তিনিটাৰ নেতৃত্বই সংবাদ মাধ্যমৰ আগত দাবী উত্থাপন কৰি কয় যে আমবৰ আলীৰ ওপৰত ডি ভোটাৰৰ মিছা অভিযোগ দাখিলেৰে আত্মহত্যা কৰিবলৈ বাধ্য কৰোৱা ঘটনাৰ উচিত তদন্ত ২৪ ঘণ্টাৰ ভিতৰত নকৰিলে চৰকাৰ-প্ৰশাসনৰ বিৰুদ্ধে তীব্ৰ গণতান্ত্ৰিক আন্দোলন গঢ়ি তুলিবলৈ বাধ্য হ’ব বুলি হুংকাৰ প্ৰদান কৰে৷ 
Responsive Ads Here